Napichovači a lízači na prestížnom festivale súčasnej drámy vo Wiesbadene

Predstavenie divadla SkRAT Napichovačí a lízači bude v sobotu 16. 6. 2012 uvedené na najrešpektovanejšom európskom festivale súčasnej drámy Neue Stücke aus Europa (New Plays from Europe / Nové hry z Európy) v nemeckom Wiesbadene. Festival sa koná od 1992 (do roku 2002 sa nazýval Bonner Biennale) a odvtedy si získal uznanie odbornej i laickej verejnosti, pre ktorú objavuje nové divadelné hry, súbory i režisérov. Svojho času upozornil na hry dnes už známych dramatikov ako Biljana Srbljanović, Vasilij Sigarev, Dejan Dukovski, Jon Fosse, Enda Walsh, Jevgenij Griškovec, Werner Schwab či Yasmina Reza.

V umeleckej koncepcii Tankreda Dorsta, jedného z najhranejších nemeckých dramatikov, sa tak divadlo SkRAT po prvýkrát predstaví v spoločnosti divadelných súborov z 25 krajín mezi 31 novými hrami.

Slovensko je na tomto festivale reprezentované po štvrtýkrát v histórii: v roku 1994 sa podarilo preraziť SND a hre Ladislava Mňačka Čistka v réžii Petra Mikulíka, v 1996 Stoke s predstavením Eo Ipso v réžii Blaha Uhlára a naposledy v 2004 Divadlu Alexandra Duchnoviča s hrou Miloša Karáska Perón.

Predstavenie Napichovači a lízači v réžii Dušana Vicena vzniklo v autorskej spolupráci s účinkujúcimi (Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Lucia Fričová, Daniela Gudabová, Milan Chalmovský a Romana Maliti). Od svojej premiéry 11. 2. 2011 bolo uvedené na festivale Divadelná Nitra, zvolenskom Víkende atraktívneho divadla, zlínskom festivale Setkání/Stretnutie a na Novej dráme 2011, kde získalo Cenu študentskej poroty. Pravidelne je hrávané na domovskej scéne divadla SkRAT, v bratislavskom A4 – nultom priestore.