Predstavenia

Tiene pochybností

Inscenovaný tvar je výsledkom spolupráce divadla SkRAT a divadla Rádio Ivo (CZ), autori a účinkujúci: J. Švarcová, L. Fričová, D. Gudabová, P. Marek, M. Moštík, Ľ. Burgr, M. Chalmovský, V. Zboroň, A. Geislerová

Politicky nekorektný kabaret o minulosti, prítomnosti a neschopnosti. Inscenácia chce byť  zároveň aj “Ódou na spoluprácu”.

Vznik inscenácie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Regionálna dotačná schéma BSK a Ars Bratislavensis.

Rozlúčka s pohybovým aparátom

Autori a účinkujúci I. Hrubaničová, L. Fričová, D. Gudabová, Ľ. Burgr, M. Chalmovský, V. Zboroň, pohybová spolupráca S. Vlčeková, vizuálna spolupráca B. Vitázek, hudba Pjoni, svetelný dizajn B. Adamčík

Najnovšia produkcia Divadla SkRAT je pokusom o tanečnú inscenáciu. Herci cez svoj pohybový aparát, pohyb, cez prejavy svojich vnútorných orgánov sa stretávajú s politikmi, celebritami s novinármi a fotografmi. Sú vystavení agresivite a despocii telovýchovných pracovníkov, trénerov, koučov a občas si možno chcú pritiahnuť z neba hviezdy na zem, lebo si ich chcú ohmatať. Ale možno len chcú vypovedať niečo o sebe, čo nevedia povedať slovami.

Vznik inscenácie podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia a Regionálna dotačná schéma BSK.

Extrakty a náhrady

Autori a účinkujúci I. Hrubaničová, Ľ. Burgr, M. Chalmovský, V. Zboroň

Inscenácia, ktorá získala ocenenie medzinárodnej poroty, GRAND PRIX a Cenu bratislavského diváka.

"Máš rád toho človeka, kurva, že ho máš rád, ale nedá sa, nemôžeš s ním byť. Nemôžeš si vedľa neho ľahnúť, a keď si ľahneš, tak ti je na vracanie. Neexistuje. Potom hrajú. Jak to môžu tak žiť?! Jebať na to."

Inscenácia Extrakty a náhrady vznikla s podporou Regionálnej dotačnej schémy BSK.
Počet divákov na predstavení EXTRAKTY A NÁHRADY je limitovaný! Odporúčame vám zakúpiť si lístok v predpredaji.

Projekt Onegin

Projekt Onegin je originálnym divadelným experimentom, ktorý ukáže jeden z možných spôsobov, ako sa dá priblížiť ku klasickým dielam aj dnes.

Autori textu a účinkujúci Ľ. Burgr, D. Gudabová, L. Fričová, I. Hrubaničová, L. Barcziová, M. Chalmovský, V. Zboroň
Svetelný dizajn B. Adamčík, M. Kokavec
Videoprojekcia B. Vitázek
Kostýmy T. Langerová
Dirigent a zvuková spolupráca M. Tóth
Hlas V. Rusiňák
Zbor Musica Falsa et Ficta M. Kundlák, A. Čonková, V. Škutová, S. Hvozdík, K. Hanzenová, Samčo Brat dážďoviek
Réžia I. Hrubaničová, Ľ. Burgr

V inscenácii odznejú textové a hudobné nahrávky:
A. S. Puškin – Moj ďaďa samych čestnych pravil / číta Vasiľ Rusiňák
A. S. Puškin – Tatianin sen / číta Vasiľ Rusiňák

A. S. Puškin – List Onegina Tatiane / číta Milan Chalmovský

Mám taký sen (U meňa takoj son v ruskom preklade Valerija Kupku) / text a nahrávka Dana Gudabová

Čo by ste si chceli zahrať v tejto hre (dialóg v anglickom a nemeckom preklade Milana Chalmovského, Jany Paračkovej a Matěja Beránka) / text a nahrávka Lucia Fričová a Milan Chalmovský

You are beautiful / text Inge Hrubaničová, nahrávka Lucia Fričová

Nie som živá. Som papier (Ja neživa. Ja bumaga v ruskom preklade Valerija Kupku) / text a nahrávka Inge Hrubaničová

Modlitba Otče náš v aramejčine / nahrávka Vlado Zboroň

Ruská uspávanka / spieva Lucia Arendášová

Úryvok z duetu Oľgy a Tatiany Slychali´ľ vy / spievajú Lucia Arendášová a Inge Hrubaničová

Úryvok z Lenského árie Kuda, kuda / spieva Inge Hrubaničová

Úryvok z árie Finále Onegin/Tatiana Ja pláču / spievajú Inge Hrubaničová a Marek Kundlák

(Nahrávky boli realizované do hudobného podkladu opery Eugen Onegin, Staatskapelle Dresden vedie James Levine, 1988)

Nahrávky sa realizovali v štúdiu Filma s.r.o.

Špeciálne poďakovanie Divadla SkRAT patrí Tine Čornej za darovanie samovaru.

Vznik inscenácie ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Regionálna dotačná schéma Bratislavského samosprávneho kraja.

Divadlo SkRAT a Teatr Ósmego Dnia: Summit_2.0

Účinkujú: Lucia Arendášová, Lucia Fričová, Sandra Polovková, Vlado Zboroň, Milan Chalmovský, Boris Adamčík, Martin Kokavec, Ewa Wójciak, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Adam Borowski, Jakub Staskowiak, Piotr Najrzał, Jacek Chmaj
Koordinácia a produkcia: Agata Podemska, Sandra Polovková, Ľubo Burgr

Summit_2.0 je monumentálne, plenérové herecké predstavenie v otvorenom priestore s použitím pohyblivých objektov. Predstavenie zobrazuje vládcov sveta, nablýskané celebrity, ktoré sa obklopujú honosnými predmetmi a bavia sa na účet ľudí, a – odlúčení od skutočnosti – rozhodujú o ich osude. Skepticky púšťajú medzi seba cudzinca spoza železnej opony, ktorý prichádza na primitívnom vozidle, pričom ho nakoniec pozývajú na veľkú hostinu, ktorej hlavným chodom je naporciovaný živý človek.

Nasleduje chvíľa nasýtenia, uspokojenia, dekadentnej únavy a ukojenia potreby perverznej zábavy. V rukách hrdinov sa objavujú detské pištole a začína sa vojna ako z mládežníckych, či počítačových hier. Nakoniec sa farebný svet mení na oceľovo monochromatickú vojenskú formáciu. Nasleduje nečakaná zmena atmosféry žartu, humoru a hostiny na otvorenú agresivitu. Svetu vládnucich sa však postaví svet nových generácií – mladých ľudí, ktorí si vyberajú iný životný štýl.
V predstavení dochádza ku konfrontácii práve týchto dvoch svetov a skutočností. Scény predstavenia nadväzujú na slávne filmy Luisa Buñuela Diskrétny pôvab buržoázie a Prízrak slobody.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov ako hlavný partner projektu podporil Fond na podporu umenia. Ďalšími partnermi projekt sú: Poľský inštitút v Bratislave, BKIS, Ars Bratislavensis

Donor, swingers a iné experimenty...

Nikdy vopred nehovorte, ako sa zachováte v nejakej situácii.

Účinkujúci Lucia Arendášová, Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Anna Čonková, Milan Chalmovský, Jana Oľhová, Vlado Zboroň
Animácie Marián Vredík, Jana Hirnerová
Technická spolupráca Martin Kokavec 
Scenár, výtvarný koncept, réžia Dušan Vicen

Známa postava z nemenej známeho románu položila kedysi zdanlivo jednoduchému občanovi nemenej zdanlivo jednoduchú otázku: Kto riadi ľudský život a všetko to okolo neho? Akože kto, ohradil sa vtedy občan, predsa človek, sám človek si ho riadi! Je to ale skutočne tak?

Odpoveď na túto otázku hľadá séria pomerne bizarných a nemenej pomerne nekorektných experimentov, z ktorých ak niečo vyplýva, tak potom to, že si človek nikdy nemôže byť úplne istý tým, ako sa zachová v hocijakej (hoci aj umelo vyvolanej) situácii...

Premiéra: 1. 10. 2015, A4 – priestor súčasnej kultúry
Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR, spoločností Želos a ZAMPLIER.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

RECENZIE

kød / Dvakrát SkRAT: sebaironicky o vlastnej malosti aj mrazivo o tom, aké časy žijeme

Drama in progress

Prevetrávanie textového depozitu

Účinkujúci a autori Inge Hrubaničová, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský

Pri skúšaní inscenácií divadla SkRAT vznikol nahrávaním dialógov v rámci skúšok bohatý textový materiál. Do inscenácií sa dostala iba menšia časť prepísaných textov.

Herci divadla SkRAT chcú tento depozit otvoriť pred divákmi, čítať z neho a ak bude záujem, aj diskutovať o nahodených témach, o spôsobe tvorby textov alebo len tak o živote. Pri čaji alebo pri pohári vína, alebo nasucho v priestore divadelného baru.

Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

TAbu

Účinkujúci a autori Inge Hrubaničová, Daniela Gudabová. Lucia Fričová, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Vlado Zboroň


ĽB: Čo bolo tabu, je dnes klišé.
MCh: Treba zaviesť nové tabu!

Čo však s tým za 50 rokov nahromadeným potlačeným „odpadom“ v nás, ktorý je už po expirácii? Herci divadla SkRAT preň hľadajú odpoveď cestou kolektívneho vyjadrenia vo forme akéhosi obnoveného súčasného mímu. Mímus – ten čisto telesný i prenesený do verbálneho prejavu ako pokus hľadať a tlmočiť intímne vnútorné svety ešte nesformovaným, nekonvencionalizovaným jazykom.

Premiéra work in progress: 18. 12. 2014, A4 – priestor súčasnej kultúry
Premiéra: 13. 2. 2015, A4 – priestor súčasnej kultúry

Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

RECENZIE:

Pravda / V SkRATe padlo ďalšie tabu

Môj lov!(e)

Nebudeš mať iného stalkera okrem mňa!

Inscenáciu tvoria tri príbehy chorobného prenasledovania ženy mužom, muža ženou, či nič netušiaceho obyčajného človeka elitným sociopatickým psychopatom. Motívy prenasledovaní sú rôzne. Avšak spoločným znakom všetkých motivických liniek je absurdita, ktorá prináša situácie, spôsobujúce stupňujúcu sa absurditu v situáciách, pri ktorých sa človek dostáva do situácií... keď nevie, či sa má smiať, alebo plakať.

Účinkujúci Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Danica Matušová / Anna Čonková, Jana Oľhová, Vlado Zboroň
Hlas Milo Kráľ
Hudba Ľubo Burgr (s použitím skladieb Tak smutno mi je bez teba  G. Dusík/P. Braxatoris, Prečo nemáš trochu lásky  T. Lengyel/ F. Trefný, Očarená bývam  K. Elbert)
Technická realizácia scény Milan Mikula
Technická a vizuálna spolupráca Martin Kokavec, Gabriela Zigová
Scenár, návrh scény, kostýmy, réžia Dušan Vicen

POJMY:
Stalking – prejavuje sa patologickou posadnutosťou inou osobou, najmä jej opakovaným prenasledovaním, nechcenými kontaktmi, dlhodobým sledovaním, zbieraním informácií o nej a podobne. Posadnutosť často vyústi do poškodzovania osobných vecí, narušovania súkromia, psychického a fyzického týrania. Stalkeri pochádzajú zo všetkých spoločenských vrstiev a vekových kategórií. V niektorých krajinách je takéto konanie trestné, v niektorých musí dôjsť k vyhrážaniu alebo priamemu útoku, aby sa mohlo začať trestné stíhanie. Mnoho prípadov je len trápno-komickou epizódou, je však známych množstvo takých, ktoré skončili tragicky, pretože žiadosti o pomoc prenasledovaných obetí boli zľahčované a vzhľadom na vynaliezavosť a chorobné manipulatívne sklony prenasledovateľov neraz obracané proti samotným obetiam.
Psychopat – človek s poruchou osobnosti. Je známych niekoľko druhov takýchto porúch. V poslednom období sa veľa hovorí o poruchách, ktoré sprevádza citová chladnosť, nedostatok svedomia a empatie, bezcharakternosť, nezodpovednosť, absencia pocitu viny a podobne. Takto „vybavení“ ľudia často rozohrávajú hry, niekedy pre svoj osobný prospech, niekedy z čírej zvedavosti, kam až sa dá zájsť. Dokážu sa pri tom veľmi dobre maskovať, preto sa v súvislosti s nimi objavil termín – mimikrový psychopat (prípadne – parazitujúci predator). Ten sa suverénne pohybuje na rôznych pozíciách v spoločnosti, vrátane tých najvyšších, kde často pôsobí rozkladne, bez toho, aby si to niekto včas všimol.
Psychofarmaká (z gréc. psyché – duša, a farmakón – liek) – liečivá, symptomaticky účinkujúce na psychické funkcie človeka. Používajú sa najmä pri liečbe psychických porúch. V poslednej dobe došlo k ich nadmernému užívaniu a zneužívaniu, pretože umožňujú človeku stresovanému modernou spoločnosťou, založenou na presadení sa a úspechu, cítiť sa v každej situácii uvoľnene, suverénne a sebaisto. Dokážu ho totiž zbaviť záťaže, ktorú obyčajne predstavuje schopnosť reálne vnímať reakcie okolia na jeho činy, dodávajú mu pocit odolnosti a schopnosti vyrovnať sa s čímkoľvek, bez toho, aby podľahol napríklad pochybnostiam. Tak môže ľahko robiť aj tie najzávažnejšie rozhodnutia bez toho, aby bral ohľad na následky.

PRÍBEH:
Predstavenie prebieha ako rekonštrukcia troch rôznych príbehov, v ktorých sa podstata a priebeh prenasledovania čoraz viac komplikuje. Nevyhýba sa pri tom využívaniu akýchkoľvek prostriedkov. Detektívno-hororové prvky sa tu miešajú s náznakmi absurdného kabaretu, frašky či čiernobielej operety. Zatiaľ čo v prvom príbehu vieme pomerne jasne určiť, kto je prenasledovateľ a kto je obeť, v ďalších dvoch prípadoch sa to čoraz viac zamotáva. Spoločnosť spočiatku apatická k volaniu obete o pomoc, sa postupne sama stáva prenasledovateľom, neuvedomujúc si, že je pri tom chladnokrvne manipulovaná niekým, kto sleduje svoje záujmy, prípadne sa hystéria okolo zrazu pomenovaného a sledovaného fenoménu zneužije na vybavovanie si osobných účtov.

ŠTRUKTÚRA A MOTÍVY:
1. príbeh – primitívny prenasledovateľ, mechanické a vlastnícke poňatie lásky, apatické a cynické okolie, dve ženy tvoriace jednu postavu toho istého príbehu, pričom tá druhá je len fiktívnou predstavou, ktorá sa kvôli tragickej minulosti nenaplnila.
2. príbeh – primitívny prenasledovateľ, posadnutý ženou „svojho srdca“, nepríjemný, ale v podstate neškodný a smiešny. Až kým sa na scéne nezjaví mimikrový psychopat, využívajúci psychofarmaká a smutnosmiešne eskapády primitívneho prenasledovateľa na rozohratie svojej hry. Možno pre vlastné zvrhlé potešenie. Možno pre osobnú pomstu, alebo nejaké „vyššie záujmy“. A možno ide len o skúmanie toho, či je možné ovplyvňovať nejakú spoločnosť tak, že začne schvaľovať a vykonávať absurdné rozsudky namierené proti nej samej. 
3. príbeh – definitívne potvrdenie toho, že prenasledovanie, alebo ak chceme – stalking –, nie je len problémom nejakej slečny, ktorá si zobrala kratšiu sukničku, alebo si vybehla len tak naľahko bez podprsenky, ale že táto dlho podceňovaná, avšak o to nebezpečnejšia záležitosť môže dostihnúť skutočne každého z nás... jeho... ju... vás... vás určite... ba dokonca možno aj vás...

Premiéra: 12. 9. 2014, A4 – priestor súčasnej kultúry
Premiéra bola uvedená pri príležitosti 10. výročia existencie divadla SkRAT.

Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR a spoločnosti Želos.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

FESTIVALY:
Dotyky a spojenia 2015, Martin
Víkend atraktívneho divadla 2015, Zvolen

RECENZIE:
kød / Stalker či obeť? Záleží od uhla pohľadu.
SME / Tip na utorok: Divadlo, v ktorom sa láska mení na žiarlivosť

Vnútro vnútra

Časť prvá: Vnútro vnútra
Koncept, scenár, réžia Ľubo Burgr
Vizuálna spolupráca Boris Vitázek
Použitá hudba F. K. Veselý, J. Blaho: Ej chlapci z pod Tatier;  W. A. Mozart: Malá nočná hudba; J. Brabec, P. Rada: Modlitba pro Martu
Použité filmové materiály Budujeme socializmus 1948, Novotný...; rozhovor s Petrom Cibulkom, ČT24
Použitá literatúra – úryvky z knihy Zdeněk Mlynář: Mráz přichází z Kremlu; z obhajoby občana Václava Havla; z blogu Zuzany Roy
Zvukový mix Ľubo Burgr
Technická spolupráca Martin Kokavec
Účinkujú Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Vlado Zboroň
Hlas blogerky Ingrid Hrubaničová

Časť druhá: Paranoia Querulans
O vraždách, samovraždách, rôznom násilí a tiež o únosoch a mučení v ČSSR a aký je v týchto záležitostiach postoj orgánov ministerstva vnútra a prokuratúry
Koncept, scenár, réžia Dušan Vicen
Scéna Milan Mikula
Masky: Natalia Kida
Vizuálna spolupráca: Boris Vitázek
Použitá hudba Murcof: Oort, Moon Ate the Dark: Messy Hearts, Explosions In a Four Chambered Heart, Capsules 11
Zvukový mix Ľubo Burgr, Dušan Vicen, Boris Vitázek
Technická spolupráca Martin Kokavec
Postavy v projekciách František Kovár, Jana Oľhová, Robert Roth
Tanečníci v projekciách Stanislava Vlčeková, Daniel Raček
Účinkujú Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Vlado Zboroň

Inšpirovaní dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Coufala v roku 1981 sa autori najnovšej inscenácie divadla SkRAT zaoberajú mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB.

Prípad dvojitého agenta, tajne vysväteného kňaza vdp. Ing. Přemysla Coufala, ktorý bol vo svojom byte  24. februára 1981 nájdený mŕtvy so stopami po brutálnej vražde, uzavreli vtedajšie vyšetrovacie orgány ako samovraždu. Ani vyšetrovanie z roku 1990, po ktorom bol prípad odložený, nedospelo k inému záveru. Rozhodnutím súdu z roku 1992 boli všetky spisy týkajúce sa prípadu uzamknuté v trezore archívu SR – s dátumom uvoľnenia, ktorý korešponduje s dátumom premlčania možných trestných činov súvisiacich s prípadom.

V inscenácii Vnútro vnútra, vytvorenej v rámci projektu Divadelnej Nitry Paralelné životy, sa autori Ľubomír Burgr a Dušan Vicen zaoberajú nielen týmto dodnes neobjasneným prípadom v snahe očistiť meno kňaza, ale aj mechanizmami, ktoré umožňovali v rámci ŠtB budovanie paralelnej mocenskej štruktúry, vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie a ktoré dokonca môžu fungovať aj po jej zániku.

Premiéra 29. 9. 2013, Divadelná Nitra
Dĺžka: 45 + 45 min., s 10-min. prestávkou

Projekt realizovaný v spolupráci s medzinárodným divadelným festivalom Divadelná Nitra je súčasťou medzinárodnej spolupráce pod názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie.

S podporou Ministerstva kultúry SR a Poľského inštitútu v Bratislave. Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

FESTIVALY A ZÁJAZDY:

Divadelná Nitra 2013
Víkend atraktívneho divadla 2013, Zvolen
HaDivadlo, Brno, 13. 11. 2013
Národní divadlo Praha, 5. 10. 2014
Festiwal Parallel Lives, Krakov, 18. 4. 2015
Teatr Ad Spectatores, Wrocław, 19. 4. 2015

RECENZIE:

SME / Pokrivené tváre aj masky eštebákov
Reflex / Meditace o banalitě zla
Süddeutsche Zeitung / Čo ste sa naučili z histórie?
Nadivadlo / Vnútro vnútra (Divadlo SkRAT - Divadelná Nitra)
Divadelní noviny / Paralelní životy aneb Nezjištěný styk
Metódy hereckej práce Štátnej bezpečnosti
MLOKi / Očistné mačky vo vreci
theatre.sk / Zapnite svetlo!
UNI: kulturní magazín / Májový divadelní slalom
Dokumentovanie desivosti a kladenie otázok: existujú odpovede?
Stále pretrvávajúca minulosť

 

Proces procesu procesom

(Pôjdeš do basy? Hajzel!)

Inscenácia je voľne inšpirovaná slávnym románom Franza Kafku Proces. Čiernohumorná mozaika príbehov a osudov pozostávajúca z viacerých, viac či menej vzájomne sa prelínajúcich epizód je však zasadená do súčasnosti, do prostredia justičného absurdistanu na začiatku 21. storočia, kedy prebieha proces prechodu od jedného absurdného spoločenského zriadenia k ďalšiemu…

Spoluautori textov, účinkujúci Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Daniela Gudabová, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Jana Oľhová, Heidi Šinková, Vlado Zboroň
Hudba Rado Chrzan, Ľubo Burgr, Martin Kokavec
Vizuálna spolupráca Boris Vitázek
Technická spolupráca Martin Kokavec
Scenár, réžia, scénografia Dušan Vicen

Postavy a udalosti v tejto inscenácii sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s postavami a udalosťami reálnymi však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude čisto náhodná.

V inscenácii sú požité citácie:
Text Pred zákonom je z románu Franza Kafku Proces.
Jozef K. je hlavná postava toho istého románu.
Smerďakov je postava z románu F. M. Dostojevského Bratia Karamazovovci.
Skladba Adagio g mol bola použitá ako ústredná melódia filmu Orsona Wellesa Proces.
Výrok „Žijeme v krajine, kde akákoľvek verejná právomoc nie je vnímaná ako dočasná služba, ale ako korisť.“ pochádza z blogu Radoslava Procházku.
Výrok „V súdnom spore s Kokotom vás môže zastupovať len ďalší Kokot.“ pochádza z knihy MUDr. Xaviera Crementa Dost bylo Kokotů.

Premiéra: 25. 2. 2013, A4 – priestor súčasnej kultúry
Dĺžka: 100 minút

Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR a spoločnosti Želos.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

FESTIVALY A ZÁJAZDY
Nová dráma / New Drama 2013, Bratislava
Dotyky a spojenia 2013, Martin
KioSK 2013, Žilina
A BASTA!, Divadlo Pôtoň – Centrum umenia a kreativity, Bátovce
Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica, 7. 11. 2013
Festival Setkání Stretnutie 2014, Mestské divadlo Zlín, Česká republika

RECENZIE
SME / Odkazujú ku Kafkovi aj do súčasnosti
.týždeň / Divadelný proces so slovenskou justíciou
kod / Súdne bahno na špici morálnej krízy 
Profit / Absurdita justície
Aliterácia pokrivenej spravodlivosti
MLOKi / PlusMínus Procesu, procesu a procesu v SkRATe / KioSK 2013: 2 dni z 3 nestačia
in.ba / Prekvapivo pestrá divadelná sezóna
Týden / Žilina snů a skutečnosti
Nadivadlo / Proces procesu procesom (SkRAT Bratislava)
theatre.sk / Keby mal Boh telefón alebo (Za)volanie o pomoc
Svět a divadlo / Všetci sme Jozef K.

Delúzia

(V zajatí nepokojnej mysle)

Robert M. Pirsig: „Keď trpí na delúziu jedna osoba, volá sa to pomätenosť. Keď trpia na delúziu mnohí ľudia, volá sa to náboženstvo.“ Sled smutnosmiešnych, poľutovaniahodne dramatických, ale aj absurdne komických situácií, ktoré nám môžu niekoho alebo niečo pripomínať. Postavy pohybujúce sa v svete klamu a sebaklamu – vo svete delúzií.

Námet a réžia Ľubo Burgr
Spoluautori a účinkujúci Vít Bednárik, Daniela Gudabová, Milan Chalmovský, Danica Matušová, Dušan Vicen alternácia Ľubo Burgr, Vlado Zboroň
Scénické riešenie Dušan Vicen
Hudba Ľubo Burgr, Daniel Matej a iní
Vizuálna spolupráca Boris Vitázek
Technická spolupráca Slavomír Šmálik

Premiéra: 9. 3. 2012, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 90 minút

Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR, Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Intenda a spoločnosti Šariš.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

FESTIVALY

Stanica Žilina-Záriečie, 2012
Akademický Prešov 2012

RECENZIE

SME / Akciový výpredaj ilúzií
Pravda / Delúzia – s predstavivosťou Divadla SkRAT o falošných predstavách
Profit / Novodobá pieta

Napichovači a lízači

Herci divadla SkRAT vyvracajú mýtus o tom, že ľudia sa delia na lovcov a zberačov. Obrazy, výstupy, scénické a textové koláže, vášnivo obhajujúce novú pojmológiu a nový pohľad na staré veci, zároveň však sami seba vyvracajúce, sami so sebou polemizujúce, sami seba požierajúce pri hľadaní odpovede na zásadnú otázku dneška: Kto sú napichovači? Kto sú lízači?

Scénické riešenie, scenár, réžia Dušan Vicen
Spoluautori textov a účinkujúci Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Lucia Fričová, Daniela Gudabová, Milan Chalmovský, Romana Maliti 
Hudba: Pjoni, Radoslav Chrzan a iní
Vizuálna spolupráca: Boris Vitázek
Technická spolupráca Slavomír Šmálik

Premiéra: 11. 2. 2011, A4 – nultý priestor

Dĺžka: 90 minút

Projekt podporili Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda a Ministerstva kultúry SR.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

FESTIVALY A CENY:

Nová dráma 2011, Bratislava – Cena študentskej poroty
Dotyky a spojenia 2011, Martin
Divadelná Nitra 2011
Festival divadiel strednej Európy, Košice 2011
Víkend atraktívneho divadla Zvolen 2011
Neue Stücke aus Europa (Nové hry z Európy), Wiesbaden 2012, Nemecko

PREKLADY:

Hra vyšla v roku 2014 v ruskom preklade v Antológii súčasnej slovenskej dramaturgie v moskovskom vydavateľstve Новое литературное обозрение / New Literary Observer.

RECENZIE:

SME / Vzniká nový mýtus?Napichovači, lízači a grantovačiKam chodíme
Pravda / Kto napichuje a kto líže
kød / Práca oslobodzuje… od súkromných životov
IS.theatre.sk / Zo života napichovačov a lízačov 
Profit / Napichovači a lízači
Týden / Jak se líže ve Zlíně
.týždeň / Napichovači a lízači
Svět a divadlo / Čekání na novou drámu
Divadelní noviny / Z nitra Nitry 2011 (No. 2) / Ten náš postkomunistický a jiný svět / Dotyky a spojenia Martin 2011: Slabá úroda? / Slovenská spílání v pražské Arše (No. 2)
Nitrafest(nik) / Romana Maliti o divadle SkRAT
New Plays blog / Neustále v zhone za ničím / Burn-Out je zábavný

Zvyšky

Koncepcia, réžia Ľubo Burgr

Spoluautori, účinkujúci Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Daniela Gudabová, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Zuzana Piussi, Dušan Vicen, Vlado Zboroň

Hudba, ruchy Jonatán Pastirčák

Úporná snaha o výpoveď, hľadanie novej zrozumiteľnosti, niečoho neočakávaného, nikdy nepočutého, ale aj o tom, koho miluje kamera a ako funguje taký dobrý živý vzťah sa možno dozviete v tomto predstavení divadla SkRAT.

Premiéra: 9. 12. 2009, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 90 minút

Inscenácia vznikla s podporou MK SR a spoločnosti Nycomed.



FESTIVALY A CENY

Víkend atraktívneho divadla 2010, Zvolen
KIOSK 2010, Žilina
Nominácia na divadelnú udalosť roka 2010

RECENZIE

SME / Nová tvár absurdity
 
IS.theatre.sk / Zvyšky

kød / SkRAT obsažne o z(Z)vyškoch obsahu / 
Umenie z exilu alebo športová udalosť roka v hlavnom meste národa! (Reportáž z festivalu KioSK 2010)

Divadelní noviny / 
Tanec v larválním stádiu? Aneb Oblouznění ze slovenského severu
A2 / Domů!
art(eria) / Keď ťa mesto sotí na okraj/seba samého

Mŕtve duše

(Obrazy z nového sveta)

Koncepcia, réžia Dušan Vicen 
Spoluautori, účinkujúci Vito Bednárik, Ľubo Burgr, Lucia Fričová, Dana Gudabová, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Vlado Zboroň
Svetelný dizajn, hudobný mix Ladislav Mirvald, Šimon Pán 
V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu Oľgy Paštékovej Petržalka po polnoci a tieňové animácie Daniely Krajčovej.

Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzúrované obrazy, momentky, výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať!

Premiéra: 5. 12. 2008, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 65 minút
Predstavenie je bez slov.

FESTIVALY

Donumenta Regensburg 2009, Nemecko
Mitteleuropäisches Theaterkarussell 2009, Viedeň, Rakúsko
Unidram 2009, Potsdam, Nemecko
KioSK 2009, Žilina
IETM 2009, Bratislava
Akademický Prešov 2010
Divadelná Nitra 2010
DEMOLUDY 2010, Olsztyn, Poľsko
East Gate Europe 2010, Arhus, Dánsko
MittelFest Cividale 2011, Taliansko

RECENZIE

SME / Kráľovstvo nakrivo, to je výzva pre chrbtice / Dosky, Šostakovič aj telenovela
kød / Dokonalý obraz pustoty / Rúca divadlo hranice (ne)normálnosti?
Donumenta 2009 katalóg / Dead Souls
Žurnál / Pár týždňov slávy? Vďaka Dunaju?
Divadelná Nitra 2010 katalóg / Mŕtve duše
Divadelní noviny / In a Out Divadelné Nitry 2010
art(eria) / Keď ťa mesto sotí na okraj/seba samého
Profit / Mŕtve duše

Narodeniny

Autor Christopher McKey
Účinkujúci Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Inge Hrubaničová, Zuzana Piussi (alternácia: Lucia Fričová), Dušan Vicen (alternácia: Vlado Zboroň)
Hudba Ľubo Burgr
Scénická realizácia kolektív tvorcov
Réžia kolektív tvorcov

Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.

Náhoda neexistuje. Vyše roka sa hľadal spôsob inscenovať námet o oslave narodenín, na ktorej by sa vypovedali témy, ktorými žijeme a ktoré vnímame aj ako širšie spoločensky aktuálne. Súbor chcel zároveň ísť vo svojom hľadaní ďalej a ponúknuť divákom formálne a obsahovo iné predstavenie, na aké boli zvyknutí, napr. Umri, skap a zdochni...!!! či Smutný život Ivana T. Uprostred skúšania a prepisovania desiatok hodín materiálu sa na konci septembra tohto roka súbor zúčastnil festivalu Ex Ponto v Ľubľane s hrou Stredná Európa Ťa miluje. Stretol sa tam s mladým írskym dramatikom Christopherom McKeyom, ktorý divadlu SkRAT ponúkol svoju hru Narodeniny. Keďže súbor doposiaľ inscenoval len vlastné texty, Narodeniny Christophera McKeya prijal s tým, že si hru prečíta. Text Narodenín však bol natoľko podobný poetike pôvodných hier divadla SkRAT, že nakoniec sa divadlo rozhodlo prvý raz vo svojej histórii inscenovať hru žijúceho súčasného dramatika a uviesť ju v celosvetovej premiére aj vzhľadom na skutočnosť, že sa írska dramatika na Slovensku teší veľkej popularite. Divadlo upustilo od svojich princípov v skromnej úcte pred talentom inonárodného autora.

Premiéra: 4. 12. 2007, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 100 minút

Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

FESTIVALY A CENY

Nová dráma / New Drama 2008 – Grand prix za najlepšiu inscenáciu súčasnej slovenskej hry
Skrat ve skratce 2008, Alfred ve dvoře, Praha
Víkend atraktívneho divadla 2008, Zvolen
Fléda 2009, Brno
Festival divadiel strednej Európy 2010, Košice
Záhrada – Centrum nezávislej kultúry 2015, Banská Bystrica

RECENZIE

Pravda / Narodila sa divadelná udalosť
SME / Kto je podozrivý z nemravnosti?K narodeninám s láskou
IS.theatre.sk / Narodeniny – úspešná hra divadla SkRAT 
Dotyky a spojenia Festivalový žurnál / Mor ho! Taká malá banálna (?) oslava...

Smutný život Ivana T.

Autori Ľubo Burgr a kolektív 
Réžia Ľubo Burgr
Účinkujú Vito Bednárik, Ľubo Burgr, Petra Fornayová, Lucia Fričová, Daniela Gudabová, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Dušan Vicen, Vlado Zboroň
Svetlá a zvuk Slavomír Šmálik
Použitá hudba Phill Glass Music with charging parts, Imre Kálmán Jaj Cica, Ella Fitzgerald; Inge Hrubaničová spieva Pieseň Mikuláša Schneidra-Trnavského, Vlado Zboroň spieva vlastnú ľudovú pieseň Prišiel šuhaj ramenatý.

„Rekonštrukcia mimoriadneho zasadnutia rady 8/7/2006“. Príbehy ľudí, ktorí tu žili, stále tu žijú a pravdepodobne tu budú aj ďalej žiť. Ich osudy sa prelínajú s banálnou ale o to viac desivou rekonštrukciou zápisu zasadnutia, ktoré (ako inak) rieši, ale nič nevyrieši. Muži utekajúci zo svojich domovov, ženy vracajúce sa na miesta zatopených dedín, poľovačky na srny, ale aj na všetko, čo ešte dýcha a je schopné nejakého citu, či Vianoce dvoch členov akejsi rady. „Autorom tohto nekončiaceho príbehu je, nanešťastie, život sám.“

Premiéra: 12. 11. 2006, A4 – nultý priestor

FESTIVALY A CENY

Nová dráma/New Drama 2007, Bratislava – Cena za najlepšiu dramaturgiu
Víkend atraktívneho divadla 2007, Zvolen
European Theatre Today 2008 – zaradenie hry do bienálnej publikácie

RECENZIE

SME / Surrealita v priamom prenose / Vôbec nejde o hrsť drahých vitamínov / Prepady a triumfy Novej drámy
Mosty / Veselá fraška o smutnej starobe
Pravda / Presmutný život Ivana T.

Umri, skap a zdochni...!!!

(Pánsky duševný striptíz, nielen pre dámy…)

Autori textu, účinkujúci Vito Bednárik, Ľubo Burgr, Dušan Vicen (alternácia: Milan Chalmovský), Vlado Zboroň
Ďalej účinkujú Miro (muž z videa): Márius Kopcsay, Divožienky (nymfy z dokrútky): A. Pajtinková, A. Kríšková, M. Drínová, R. Poláková, Z. Porubjaková, I. Šáteková, K. Hlinčíková, M. Dittrichová, L. Juričínová
Strih filmových dokrútok Peter Víťaz
Kamera Zuzana Piussi, Dušan Vicen
Autor hudby Marek Piaček
Hudbu nahral Požoň sentimentál
Autor piesní Ľubo Burgr
Réžia Dušan Vicen

Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach...

Premiéra: 15. 4. 2005, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 100 minút

Text inscenácie vznikol záznamom a prepisom improvizovaných dialógov.
Truhlu do predstavenia darovali Koloman, Kertész a Bagala.
Špeciálne poďakovanie a pomoc pri realizovaní filmových dokrútok autori vyslovujú Barbore (Babute) Šedivej.
Inscenáciu finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

FESTIVALY A CENY

Víkend atraktívneho divadla 2005, Zvolen
DIV 2005, Trnava
Dny slovenské kultury 2005, Jihlava
Nová dráma / New Drama 2006, Bratislava – Grand Prix Nová dráma za najlepšiu inscenáciu slovenskej hry
NoD/Roxy 2006, Praha
Cibulák 2006, Pezinok
Hodokvas 2007, Piešťany
Kremnické gagy 2007
Dny slovenské kultury 2007, Klub Mlejn, Praha
Skrat ve skratce 2008, Alfred ve dvoře, Praha
Stanica Žilina-Záriečie, 2008
Oravský divadelný Podzámok 2008
Festival divadiel strednej Európy 2008, Košice
Fléda 2008, Brno
Virtuálne divadlo Trenčín 2011
Dny slovenské kultury 2011, Moravská Třebová
Dny slovenské kultury 2011, České Budějovice
Tabačka Kulturfabrik 2012, Košice
POKE fest 2013, Drienovská Nová Ves
HaDivadlo, Brno, 15. 11. 2013

RECENZIE

SME / Optimistický smrtonosný opusKto vypustil džina z fľaše alebo čo všetko (traja) chlapi dokážuČlovek na pokraji komunikácie
Národná Obroda / Apokalyptická vízia odľahčená humorom. Umri, skap a zdochni...!!! alebo kam vedie oplakávanie náhle zosnulého futbalistu
bulletin DIV 2005 / Divadlo SkRAT Bratislava: Umri, skap a zdochni...!!!
amnezia.sk / Umri, skap a zdochni...!!! alebo Truhlu do predstavenia darovali Koloman, Kertéz a Bagala
art(eria) / Keď ťa mesto sotí na okraj/seba samého

Paranoja

Réžia a hudba Ľubo Burgr
Účinkujú Ľubo Burgr, Daniela Gudabová, Petra Fornayová, Milan Chalmovský, Lucia Fričová, Jozef Belica, Jozef Vlk (v pôvodnom obsadení aj Vít Bednárik, Fedor Blaščák, Zuzana Piussi, Dušan Vicen, Stanislava Vlčeková a Vlado Zboroň) 

Inscenácia predstavuje ľudské skraty a spoločenské paranoje v priestoroh pred zatvorenými dverami.
Dramatický text predstavenia, ktoré je dnes žiaľ stále aktuálnejšie, vznikol metódou kolektívnej tvorby.

Woody Allen: To, že ste paranoidní ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.

Predpremiéra 16. 6. 2004, A4 – nultý priestor (ako súčasť programu Hladný systému neverí)
Premiéra: 18. 2. 2005, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 90 minút

Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.


FESTIVALY

Nová dráma/New Drama 2005, Bratislava
NoD/Roxy 2006, Praha
Fléda 2008, Brno
Víkend atraktívneho divadla 2009, Zvolen

RECENZIE

SME / Spoločenské paranoje a ľudské skraty v nultom priestore
Národná Obroda / Je to akože len o tom, že Oni ma sledujú

Nemusím veľa, stačí dobre

Námet, scenár, réžia Dušan Vicen 
Autori textov, účinkujúci Ľubo Burgr, Slávka Daubnerová, Daniela Gudabová, Lucia Fričová, Vito Bednárik, Stanislava Vlčeková, Vlado Zboroň 
Spoluautorkou výstupov Chuť žiť a Zorro je Slávka Daubnerová. Texty vznikli záznamom a prepisom improvizovaných situácií.
Hudba Ľubo Burgr
Technická spolupráca Slavo Šmálik

Cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby, ale tiež poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre.

Predstavenie sa odohráva v neútulne zariadenej anonymnej hotelovej izbe, kde sa stretávajú dvojice za účelom uspokojovania svojich sexuálnych potrieb. V samotnom predstavení však sex nefunguje ako cieľ, ale prostriedok na odhaľovanie skutočnej pravdy o postavách ocitávajúcich sa zrazu v situáciách, na ktoré často neboli pripravené a nechtiac odhaľujú často trpkú pravdu o sebe a o živote, ktorý žijú, pravdu, ktorú sa im za normálnych okolností darí maskovať a nepriznávať často ani samým pred sebou.
Ide o pásmo výstupov, ktoré zachytávajú ľudí v situáciách nanajvýš intímnych a chúlostivých, kedy sú veľmi zraniteľní, kedy sa zrazu nevedia brániť a reagujú SkRATovo...

Názov predstavenia je parafrázou tajomného výroku Ľuba Burgra, ktorý bol nájdený na jednej zo stien A4  nultého priestoru...

Premiéra: 19. 4. 2004, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 90 minút

Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

Ďakujeme:
reštaurácii Prašná Bašta – za tvorivé zázemie
Dzedkovi – za pomoc pri výrobe scény
Barbore Babute Šedivej – za pomoc pri výrobe pomocných zvukov
Divadlu DISK Trnava – za spoluprácu
inšpiračným zdrojom – za inšpiráciu

FESTIVALY

Cibulák 2007, Pezinok
Víkend atraktívneho divadla 2006, Zvolen
SkRAT ve zkratce, 2008, Alfred ve dvoře, Praha
Festival divadiel strednej Európy 2009, Košice

RECENZIE

SME / Citové skraty a skratky
DIV 2006 / Nemusím veľa, stačí dobre

Stredná Európa ťa miluje

Návrh a koncept predstavenia Dušan Vicen
Autori textu, účinkujúci Vito Bednárik, Inge Hrubaničová, Vlado Zboroň, Dušan Vicen 
Text inscenácie vznikol záznamom improvizovaných dialógov na MG pás. Na tvorbe textu sa podieľal kolektív tvorcov, autorkou výstupu Večera je Inge Hrubaničová, autormi výstupu Manželský rozhovor je Vlado Zboroň a Inge Hrubaničová
Hudobná spolupráca Marek Piaček, Boris Lenko, použité skladby Andreu Bocelliho a Indiry Radić pre kvinteto plechových nástrojov upravil Marek Piaček
Hudbu nahral Slovak Brass Quintet
Scénická realizácia Dušan Vicen a kolektív účinkujúcich

„Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše.“ Klasicko-avantgardná, nepoliticko-politická, folklórnobrutálna, pseudointelektuálna komédia, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako „stredoeurópsky kultúrny kontext“.

Materiálne projekt podporili Copex, divadelný súbor Disk Trnava, Ivana Semjanová, Peter Kozmon a Vlado Zboroň.
Za pomoc ďakujeme Petrovi Víťazovi, Andrejovi Slezákovi.
Inscenáciu finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Inscenáciu produkčne zastrešuje združenie Pre súčasnú operu.
Inscenácia vznikla metódou kolektívnej tvorby v decembri 2003 – januári 2004 na Jelenej ulici 10 v Bratislave.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

Premiéra: 2004, J10, Bratislava
Dĺžka: 120 minút

FESTIVALY A ZÁJAZDY

Divadelná Nitra 2004
Víkend atraktívneho divadla 2004, Zvolen
Skrat ve skratce 2008, Alfred ve dvoře, Praha
Fléda, Brno, 18. 9. 2008 
Stanica Žilina-Záriečie, 14. 2. 2009
Dny slovenské kultury 2010, České Budějovice
ANTÉNA na vodě 2013, (A)VOID Floating Gallery & Café / Náplavka, Praha
HaDivadlo, Brno, 5. 11. 2013
Stanica Žilina-Záriečie, 19. 3. 2014
Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica, 6. 5. 2014

RECENZIE

SME / Dobrá správa: Stredoeurópania sú teraz v kurzeRobili by sme to, aj keby to vynášalo
Slovo / Priestor medzi mužom a ženou

Morča

Autori textov a účinkujúci Ľubo Burgr, Zuzana Piussi, Petra Fornayová, Milan Chalmovský (predtým Mark Lovas)
Hudba a réžia Ľubo Burgr

Morča je ideálnym symbolom niečoho, čomu treba dávať jesť. Na oplátku sa bude ten kus absurdného života donekonečna krútiť na kolese, pripomínajúc šťastnému majiteľovi jeho vlastný pohyb v bludnom kruhu. Máme ho milovať už za to, že sa oň tak pekne staráme? Alebo zabiť? Kto koho citovo vydiera? Vo výstupe, ktorý dal meno celej divadelnej koláži, dominuje nereprodukovateľný „neperspektívny“ človek burgrovský v modrých tepláčikoch. Netreba viac prezrádzať, aby ste si ho, keď nastane čas, v hre vychutnali.

Premiéra: 10. 12. 2003, Stoka
Dĺžka: 90 minút

FESTIVALY A HOSŤOVANIA

Nová dráma/New Drama 2005, Bratislava
Ars poetica 2005, Bratislava
Fléda 2008, Brno

RECENZIE

SME / Ach, akí sme zraniteľní

 

John King

Hudba Daniel Matej 
Libreto Zuzana Piussi
Námet, scenár a réžia Ľubo Burgr
Výprava Zuzana Piussi
Diriguje Marián Lejava
Účinkujú Helga Bachová, Stanislav Beňačka, Peter Maťo, Zuzana Piussi, Monika Čertezni a Peter Jaško

Opera nemá ambíciu prinášať príbeh, zápletku a jej rozuzlenie. Príbehom je metapríbeh. Na základe absurdných skečov a tvrdého výsmechu prináša posolstvo o potrebe humoru, irónie a satiry, o tom, že v ničom medzi nebom a zemou netreba petrifikovať vážnosť a vznešenosť, ale každý vážny jav nášho života má mať aj svoju odvrátenú stránku.
Kompozícia opery aj inscenácie sa zakladá na voľne asociatívnom priraďovaní výstupov spájajúcich banalitu a surrealitu, dementnosť a nadsádzku, vulgárnosť a hravosť.

Premiéra: 2001
Dĺžka: 60 minút

Okná, brehy, pozostalosti

Réžia Ľubo Burgr, Ladislav Kerata, Zuzana Ožvoldíková, Dušan Vicen, Vladimír Zboroň

Hudba Ľubo Burgr, s použitím skladby Johna Lennona Imagine

Kostýmy Zuzana Piussi

O ľuďoch za oknami, na brehoch, s pozostalosťami, hrané metódou totálneho herectva.

V predstavení sú použité citácie z filmu Andrzeja Sapiju Skúšky, iba skúšky (Próby, tylko próby), o poslednom predstavení Tadeusza Kantora Dzys sa moje urodziny (Dnes mám narodeniny).
Venované Tadeuszovi K.
Projekt vznikol s finančnou podporou Nadácie otvorenej spoločnosti a Sorosovho centra súčasného umenia v Bratislave. Inscenáciu ďalej podporili SC Prievoz a divadlo STOKA.

Premiéra: 2000

Dĺžka: 60 minút

FESTIVALY A CENY
V roku 2001 bolo predstavenie nominované na divadelné ocenenie Dosky v kategórii Objav roka.
Theaterszene Europa Kolín 2003, Nemecko

Unidram Potsdam 2003, Nemecko

RECENZIE
SME / Šťastní herci