Vyhlásenie k výsledkom konkurzu na Priestor pre nezávislú kultúru A4 V Dome umenia v Bratislave

Vyjadrujeme svoje znepokojenie nad výsledkami konkurzu na priestory v Dome umenia v Bratislave, ktoré doteraz slúžili slovenskej nezávislej kultúre.
Bratislava ako hlavné mesto Slovenska má v porovnaní s metropolami susedných štátov najmenší priestor pre nezávislú kultúru a divadlo a tento priestor sa neustále zužuje. Ako divadelníci považujeme mnohoročné úsilie o obmedzovanie priestoru pre tieto aktivity za krátkozraké a škodlivé pre celú slovenskú kultúru.
Divadlo SkRAT, ktoré pôsobí v priestoroch A4 od roku 2004, patrí nielen k najvýznamnejším divadelným subjektom v oblasti nezávislej kultúry, ale aj k najoceňovanejším slovenskými divadlám vo všeobecnosti. Svojím zameraním na súčasnú drámu je unikátne. Počas svojho pôsobenia získalo množstvo domácich aj zahraničných ocenení. Pravidelne reprezentuje slovenské divadlo na domácich aj zahraničných festivaloch. Dôležité je, že nejde o žiadnu plánovanú kultúrnu výmenu, ale organizátori festivalov si toto divadlo sami vyberajú na základe osobnej skúsenosti.

Aj ďalšie aktivity Priestoru pre nezávislú kultúru A4 považujeme za hodnotné a nezastupiteľné.

Za mimoriadne významné považujeme aj to, že doteraz bol Priestor pre nezávislú kultúru A4 hojne navštevovaný predovšetkým mladými ľuďmi, ktorým ponúkal vynikajúcu alternatívu na zmysluplné trávenie voľného času. Množstvo mladých ľudí dokázal prostredníctvom umeleckých  aktivít, workshopov a festivalov hodnotovo orientovať. Doteraz poskytoval prirodzený priestor aj na medzinárodnú kultúrnu výmenu, realizáciu kvalitných projektov, konferencií atď., ktoré obstáli aj v zahraničnej konkurencii.

Namiesto toho, aby sme takéto priestory a aktivity podporovali tým, že im budeme vytvárať podmienky na rozvoj, ideme ich likvidovať.

Nazdávame sa, že by Ministerstvo kultúry a NOC mali prehodnotiť výsledky konkurzu a rozhodnúť sa pre podporu činnosti združení sústredených v Priestore pre nezávislú kultúru A4, ktoré už roky vykazujú kvalitné umelecké výsledky a sú jednoznačným a originálnym prínosom pre slovenskú kultúru.

Signatári petície:

Anna Grusková
Viliam Klimáček
Roman Polák

 

Petíciu na changenete podporilo 2048 signatárov.