O nás

„…to, čo sa na javisku deje, má nádych morbídnej, ale životaschopnej masakry, ktorej nechýbajú skúsenosť, vtip a pokora…“
(Eva Andrejčáková, SME, 4. mája 2005)

Divadlo SkRAT nadväzuje na činnosť združenia Pre súčasnú operu, ktoré vzniklo v roku 2000 ako reakcia niektorých umelcov na nedostatok možností realizovať súčasné divadelno-hudobné, respektíve operné tvary bez kompromisov, ktoré prináša spolupráca s veľkými opernými a divadelnými scénami.

Dnes má Divadlo SkRAT, ako jeden zo spoluzakladateľov Asociácie združení A4, domovskú scénu v centre súčasného umenia A4 – nultý priestor, ktoré momentálne sídli v provizórnych priestoroch na 2. poschodí OD Dunaj v Bratislave.

Režisérmi inscenácií divadla SkRAT sú Ľubomír Burgr, známy tiež ako líder hudobnej skupiny Ali Ibn Rachid, ktorá v 90-tych rokoch výrazne ovplyvnila vývoj a smerovanie slovenskej alternatívnej hudby a Dušan Vicen, dvojnásobný držiteľ ceny Alfréda Radoka za najlepší český a slovenský dramatický text (1. miesto v r. 2003, 3. miesto v r. 2005). Pod kolektívnymi scénickými realizáciami ďalších inscenácií sú podpísané výrazné osobnosti alternatívneho divadla na Slovensku, svojrázny herec a improvizátor Vlado Zboroň, speváčka a autorka kníh Láska ide cez žalúďok a The Slovak Matrix alebo Slová v maskáčoch Inge Hrubaničová (spolu s Vladom Zboroňom a Annou Gruskovou získali za divadelný text Nýmandi a Nymfomani tretie miesto v súťaži Dráma 2006), režisérka kontroverzných dokumentárnych filmov Výmet, Bezbožná krajina, Anjeli plačú, či Nemoc tretej moci Zuzana Piussi, Vít Bednárik známy z účinkovania v niekoľkých slovenských filmoch, ale aj Milan Chalmovský, Petra Fornayová, Stanislava Vlčeková, Daniela Gudabová, Lucia Fričová, Romana Maliti, Danica Matušová a ďalší.

Divadlo SkRAT je svojou povahou autorské a pracuje predovšetkým so svojimi témami a textami. Tie vznikajú zväčša priamo na skúškach a tak sa spoluatormi inscenácií stávajú všetci na skúške prítomní herci. Kolektívne autorstvo, či improvizované dotváranie situácií priamo na javisku, je pre svojskú poetiku SkRATu príznačné a stáva sa pre ňu zárukou autenticity, spontánnosti a aktuálnosti nielen subjektívne zvolených tém.

Súbor sa okrem pravidelného hrania vo svojich domovských priestoroch A4 – nultý priestor na Nám. SNP 12 v Bratislave úspešne predstavil na niekoľkých festivaloch na Slovensku (Divadelná Nitra, Víkend atraktívneho divadla Zvolen, Akademický Prešov, DIV Trnava, Alternatívne Vianoce Trenčín, Cibulák Pezinok, Hodokvas Piešťany, Dotyky a spojenia Martin), ale aj v Čechách (Divadlo v pohybe v brnianskej Huse na provázku, Horácke divadlo Jihlava, divadlo Viola a alternatívny priestor NOD Praha, Dni slovenskej kultúry České Budějovice, klub FLEDA Brno). Inscenácie divadla SkRAT mali tiež možnosť vidieť diváci v Nemecku (Kolín, Potsdam, Regensburg), Maďarsku (Budapešť), Rakúsku (Viedeň), Poľsku (Olsztyn), Taliansku (Cividale), Slovinsku (Ľjublana, Skocjie) či Dánsku (Aarhus).

Jeden z respondentov ankety spoločenského týždenníka Domino fórum označil za kultúrny počin na Slovensku v roku 2005 predstavenie divadla SkRAT – Umri, skap a zdochni...!!!, v roku 2006 získalo toto predstavenie cenu Grand prix za najlepšiu slovenskú hru na festivale Nová Dráma/New Drama, v roku 2007 získala na rovnakom festivale inscenácia Smutný život Ivana T. cenu za dramaturgiu, v roku 2008 získala Grand prix inscenácia Narodeniny a napokon v roku 2011 získalo Cenu študentskej poroty predstavenie Napichovači a lízači.

Aktuálne má divadlo v repertoári deväť inscenácií (Morča, Stredná Európa ťa miluje, Paranoja, Umri, skap a zdochni…!!! a Nemusím veľa, stačí dobre..., Smutný život Ivana T., Narodeniny, Mŕtve duše, Zvyšky, Napichovači a lízači a DELÚZIA). V roku 2007 sa uskutočnili obnovené premiery opier Ľubomíra Burgra a Marka Piačeka – Smrť v kuchyni a Posledný let.

Texty šiestich hier vyšli v spolupráci s Divadelným ústavom v knižnej podobe pod názvom Divadlo SkRAT: Hry 2003-2006.

Na medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave bol 4. decembra 2007 pod hlavičkou SkRAT production odpremiérovaný 30-minútový hraný film Láska (krátky film o Zorrovi) v réžii Dušana Vicena, v hlavných úlohách s Inge Hrubaničovou, Ľubom Burgrom a Vladom Zboroňom.

SkRAT kladie dôraz i na hudobnú stránku predstavení a okrem hudby a naživo interpretovaných piesní Ľuba Burgra, majú diváci v predstaveniach možnosť počuť spev Inge Hrubaničovej, hudbu skladateľa Marka Piačeka a ďalšej neprehliadnuteľnej formácie na slovenskej alternatívnej hudobnej scéne – Požoňu sentimentál.