Narodeniny

Autor Christopher McKey
Účinkujúci Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Inge Hrubaničová, Zuzana Piussi (alternácia: Lucia Fričová), Dušan Vicen (alternácia: Vlado Zboroň)
Hudba Ľubo Burgr
Scénická realizácia kolektív tvorcov
Réžia kolektív tvorcov

Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.

Náhoda neexistuje. Vyše roka sa hľadal spôsob inscenovať námet o oslave narodenín, na ktorej by sa vypovedali témy, ktorými žijeme a ktoré vnímame aj ako širšie spoločensky aktuálne. Súbor chcel zároveň ísť vo svojom hľadaní ďalej a ponúknuť divákom formálne a obsahovo iné predstavenie, na aké boli zvyknutí, napr. Umri, skap a zdochni...!!! či Smutný život Ivana T. Uprostred skúšania a prepisovania desiatok hodín materiálu sa na konci septembra tohto roka súbor zúčastnil festivalu Ex Ponto v Ľubľane s hrou Stredná Európa Ťa miluje. Stretol sa tam s mladým írskym dramatikom Christopherom McKeyom, ktorý divadlu SkRAT ponúkol svoju hru Narodeniny. Keďže súbor doposiaľ inscenoval len vlastné texty, Narodeniny Christophera McKeya prijal s tým, že si hru prečíta. Text Narodenín však bol natoľko podobný poetike pôvodných hier divadla SkRAT, že nakoniec sa divadlo rozhodlo prvý raz vo svojej histórii inscenovať hru žijúceho súčasného dramatika a uviesť ju v celosvetovej premiére aj vzhľadom na skutočnosť, že sa írska dramatika na Slovensku teší veľkej popularite. Divadlo upustilo od svojich princípov v skromnej úcte pred talentom inonárodného autora.

Premiéra: 4. 12. 2007, A4 – nultý priestor
Dĺžka: 100 minút

Inscenácia vznikla s podporou Ministerstva kultúry SR.
Reprízy v sezóne 2015 sa konali s podporou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Bratislavského samosprávneho kraja.

 

FESTIVALY A CENY

Nová dráma / New Drama 2008 – Grand prix za najlepšiu inscenáciu súčasnej slovenskej hry
Skrat ve skratce 2008, Alfred ve dvoře, Praha
Víkend atraktívneho divadla 2008, Zvolen
Fléda 2009, Brno
Festival divadiel strednej Európy 2010, Košice
Záhrada – Centrum nezávislej kultúry 2015, Banská Bystrica

RECENZIE

Pravda / Narodila sa divadelná udalosť
SME / Kto je podozrivý z nemravnosti?K narodeninám s láskou
IS.theatre.sk / Narodeniny – úspešná hra divadla SkRAT 
Dotyky a spojenia Festivalový žurnál / Mor ho! Taká malá banálna (?) oslava...