Nová Dráma – Prehliadka slovenského nezávislého divadla v Arche

Dátum akcie: 8. December 2012 (Sobota), 18:00 - 9. December 2012 (Nedeľa), 22:00

Dvoudenní přehlídka v Divadle Archa uvede divadla S.T.O.K.A., SkRAT a Pôtoň Bátovce, která nabídnou českým divákům esenci nezávislého slovenského divadla. Jde o nezávislé, osobité, provokující soubory a dramatiky, kteří obnažují slovenskou realitu. Setkání se slovenským divadlem doplní debata na téma Nové priestory – nové divadlo – nový dych  a výstava Časy STOKY – legendárního souboru a prostoru, který stál u zrodu nezávislého divadla na Slovensku.

sobota 8. prosince 2012, Divadlo Archa

18.00 Otevření výstavy Časy STOKY

19.00 Divadlo Pôtoň – Psota

Brutální příběh sociálního, emocionálního a morálního úpadku běžné slovenské rodiny v inscenaci Psota vzbuzuje hrůzu, ale i naději a náhlou potřebu vzájemnosti. Psota vychází z terénního výzkumu, z autentických příběhů a dokumentů z nedávné minulosti. Nezávislé Divadlo Pôtoň programově působí a tvoří na okraji – jeho aktivity, převážně v oblasti autorského divadla, vyústily do vzniku Centra umenia a kreativity v Bátovciach. Režie Iveta Ditte Jurčová.

21.30 Divadlo STOKA, Blaho Uhlár – Pokus (v hľadaní spirituality)

Blaho Uhlár je na Slovensku nesmazatelně zapsán jako iniciátor dnes už neexistujícího alternativního divadla STOKA – legendy divadla devadesátých let. Svoji nejnovější inscenaci na pomezí videa a divadla realizoval se skupinou studentů VŠMU v Bratislavě. Je retrospektivou jeho bojů o divadelní prostory, ale i úvahou o postavení umělce ve společnosti. Poslední divadelní romantik Blaho Uhlár obnažuje donaha sebe i společnost a zůstává věrný marnému boji proti developerům, státní kultuře a komerci.

 

neděle 9. prosince 2012, Divadlo Archa

17.00 Beseda o novém slovenském divadle

Panelová diskuse otevře několik zásadních otázek týkajících se fungování nezávislého divadla (nejen) na Slovensku: Jak být nezávislý? Jak zůstat nezávislý a jak udržet chod nezávislého prostoru? Debatují: Ľubo Burgr (Divadlo SkRAT), Martina Filinová (Stanica Žilina – Zárečie), Iveta Ditte Jurčová a Michal Ditte (Divadlo Pôtoň Bátovce) a Dáša Čiripová (teatrologička a kritička). Moderuje: Vladislava Fekete.

20.00 divadlo SkRAT – Napichovači a lízači

Divadlo SkRAT je autorským divadlem, které již několik let pracuje s vyhraněnou poetikou vycházející z autenticity, zachycení banality a reality z nadhledu, s ironií a intelektuálním humorem. Napichovači a lízači tvoří mozaiku příběhů současných jedinců s posunutými hodnotami, s povrchním, ale dostačujícím, společensky očekávatelným přístupem k životu. Práce napichovačů a lízačů neosvobozuje, ale vrhá do klece, v níž sami sebe uvězňují. Přesto nemá inscenace mentorský charakter, ale je velmi vtipná a nasycená absurditou. Režie: Dušan Vicen.

 

Organizuje Divadelný ústav Bratislava, Divadlo Archa, s podporou Slovenského institutu v Praze.

Divadlo Archa, Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1; pokladna: 221 716 111, pokladna@divadloarcha.cz

Vstupenky online: http://vstupenky.divadloarcha.cz/

 

somvprahe.sk